از چین درد گرفتیم ولی درس نه!

از چین بیاموزیم: درد گرفتیم ولی درس نه / کرونا می گیریم ولی درس نه.
در بین کشورهای جهان کشوری که تقریبا 20 % جمعیت جهان را در خود جای داده یعنی از هر 5 نفر در جهان یک نفر در آن جا زندگی می کند و تقریباً 20 % از اقتصاد جهان را نیز در اختیار دارد یعنی یک پنجم از GDP دنیا در آن کشور تولید می شود.

چین که سهم 33 % در رشد اقتصادی جهان را نیز دارد. این روزها بخاطر شیوع ویروسی به نام کرونا در صدر اخبار جهان قرار گرفته است. از روزهای ابتدایی تاثیرات این ویروس به اقتصاد جهان می گذرد و امروز ما باید از چین بیاموزیم که چطور در اوج بحران با ساختن بیمارستانی فقط در 10 روز قدرت توسعه اش را به رخ جهانیان می کشد، کاری که از کمتر کشوری بر می آید؛ و این هفته با ورود این ویروس به کشور ما ایران، باعث شد که بیشتر به این مهم پی ببریم.

خاطرم هست که در نمایشگاه عرب هلث بسیاری از تجار ایرانی به دلیل ورود برخی از چینی ها، سفر را کنسل نموده و یا در نمایشگاه گلفود دبی که خود اینجانب نیز شرکت کردم به ندرت شاهد چینی ها بودم که نشان از رعایت و کنترل این موضوع از جانب دولت چین می باشد.

این شرح حال بسیاری از تجار و فعالین اقتصادی است که برای محافظت از خودشان مجبورشده اند که از سفر های تجاری به مقاصد چین یا کشور های دیگر صرف نظر کنند و قطعا این موضوع در صادرات ما تاثیر بسزایی خواهد داشت و با نگاهی ساده می توان فهمید که این ویروس تاثیر به سزایی در روابط تجاری ما خواهد گذاشت.

اگرچه زود است برای تصمیم گیری و به طور قطع اظهار نظرکردن اما نمی شود از تاثیرات و خسارات اقتصادی این ویروس چشم پوشی کرد.

سقوط قیمت نفت، بورس های آسیایی که موتور رشد اقتصادی جهان به شمار می رود و اینکه ذخایر نفت آمریکا افزایش پیدا کرده نشان از تاثیر اقتصادی این ویروس دارد که در روزهای ابتدایی شاهد آن بودیم.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در چین اعلام کرد در حال حاضر هیچ مدرکی دال بر انتقال این ویروس از طریق کالا ها نمی باشد و معمولاً از طریق دستگاه تنفسی می باشد.

خسارت های اقتصادی فراگیر شدن بیشتر این ویروس نه فقط برای چین بلکه برای کشورهای دیگر و در کل اقتصاد جهانی بسیار حائز اهمیت است.

ووهان 319میلیون گردشگر در سال میلادی گذشته داشته است که در آمدی 357 میلیارد دلاری نصیب چین کرده است که تاثیر بسزایی در رشد اقتصادی چین و همچنین رشد اقتصادی جهان خواهد گذاشت و حال کل این شهر در قرنطینه به سر میبرد.

لغو سفرهای مسافرتی، پرواز ها به چین، بسته شدن مراکز اقامتی مثل هتل ها و مراکز تفریحی تا سقوط ارزش سهام در بورس.
در آمد بعضی کشور های توریست پذیر از محل گردشگران چینی تحت الشعاع قرار گرفته است.
به گزارش بلومبرگ در شیوع ویروس کرونا دولت از بانک های این استان درخواست کرد تا در رابطه با وام های بدهکار، از سختگیری خود کاسته و اهداف سود آوری را کاهش دهند.
طبق گزارش مجمع جهانی اقتصادی تاکنون حدود 80 هزار نفر به ویروس کرونا آلوده شده اند و نزدیک به 2630 نفر جان خود را در اثر این بیماری از دست داده اند. میلیون ها چینی برای اولین بار از خانه کارهای مرتبط با ساکنان خود را انجام می دهند.
برخی شهرها تعطیل و برخی دیگر نیمه تعطیل. کارگران از شهرهای خود به محل کار بازنگشته اند و از آنجا که چین بزرزگترین شریک تجاری ما محسوب می شود قطعا در اقتصاد ما نیز تاثیر فراوان خواهد گذاشت و با کاهش صادرات نفت،کاهش 500-250 میلیون دلاری در ماه برای ما خواهد داشت و در بخش داخلی نیز کسب و کارهای ما دچار کسادی خواهند شد. کسب وکار هایی که یکسال چشم خود را به شب عید دوخته بودند و حال با این اوضاع رکود آنها می شویم. امثال دیگر بخش گردشگری، حمل و نقل، هتل ها، پوشاک و خیلی دیگر از اصناف تحت الشعاع قرار خواهند گرفت.
انتظار ميرود دولت؛

1. اقدام عاجل،جدی و سختگیرانه برای پیشگیری از شیوع بیشتر این ویروس
2. کنترل قیمت های اجناس ضروری مردم در این بحران
3. اقدام برای تنفس مالیاتی برای صنوف تحت الشعاع قرار گرفته
4. اقدام حمایتی برای واحدهای بدهکار بانکی در کسر سودهای بانکی

Post Views: 8